Пам’ятай про Крути

У понеділок, 29 січня минуло 100 років від дня бою під Крутами, в якому українські захисники з різних куточків країни провели героїчний оборонний бій проти російсько-більшовицької армії. Для українського народу цей бій став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

Битва відбулась 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 кілометрів на схід від Ніжина. Бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської червоної гвардії під проводом Михайла Муравйова та загоном з чотирьох сотень київських курсантів та козаків «Вільного козацтва» під проводом сотника Акверія Гончаренка.

У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії та мости. Результат бою: тимчасове призупинення просування військ Радянської Росії.

Російське Радянське військо втратило боєздатність на чотири дні, оскільки поновити наступ на Київ війську Муравйова довелося не залізничним шляхом, як планувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

У цьому протистоянні українська армія зазнала значних втрат, зокрема жорстоких мук та катувань зазнало 27 хлопців, які потрапили в полон та були страчені більшовиками. Згодом їх поховали у Києві на Аскольдовій могилі. Сучасники навіть називають цих хлопців першими українськими кіборгами, прирівнюючи їх до захисників Донецького аеропорту у теперішній війні зі східним агресором.

Згадуючи цю історичну подію, члени Стрийської МО Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» на чолі з головою організації Сергієм Ковальчуком вирішили вшанувати пам’ять цих молодих хлопців-курсантів, які проявили героїзм та самопожертву у боротьбі за незалежність. Тож у день 100-річччя бою під Крутами активісти вирішили поцікавитись у стриян щодо цієї події та чи взагалі знають вони про таку дату в історії України.

З просвітницькою метою партійці розповсюджували серед перехожих листівки з інформаційною довідкою про подробиці бою. Приємно, що стрияни охоче спілкувалися з учасниками заходу, траплялися цікаві співрозмовники, які навіть мало володіючи інформацією про цей день, хотіли дізнатись щось нове та охоче брали інформаційні вісники від організаторів акції.

Як зазначив голова Стрийської МО «БПП «Солідарність», депутат Стрийської міської ради Сергій Ковальчук, громадянам України необхідно закарбувати у пам’яті таку подію з історії нашої держави, адже сміливість та жертовність учасників бою під Крутами зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України.

Ольга СЕНЕТА. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: