Одягни, дитино, рідну вишиванку

У Стрию триває музейна ювілейна весна з нагоди 85-ліття краєзнавчого музею «Верховина». Розроблено спеціальний план заходів, який охопив усі музеї нашого міста. Зокрема, у День вишиванки, 18 травня, у меморіальному музеї Ольги Бачинської науковий працівник Романа Савчин провела виховну годину «Одягни, дитино, рідну вишиванку» для учнів 4-А класу НВК «Школа І ступеня – гімназія ім. Митрополита Андрея Шептицького», у співпраці з класоводом Богданою Жигалін та вихователем Зоряною Кіндратишин.

Ще зранку музейні працівники на подвір’ї влаштували виставку вишиваного одягу та фотовиставку «Стрияни у вишиванках». А опівдні приймали гостей – четвертокласників з початкової гімназії. Хлопчики та дівчатка ретельно готувалися до цього дня і всі як один одягли національну гордість – вишиванки. Після лаконічної історичної довідки від наукового працівника музею слово взяли гості. Діти читали вірші й виконували пісні про вишиванку та Україну.

 «День вишиванки» поки ще не офіційне і відносно нове свято, та головне, що воно органічно увійшло у наше буденне життя, зробивши його яскравим та неординарним. Багато пересічних громадян, а також чиновників різного рангу вийшли на роботу в цей день у вишиванках. Також відбувалися різні заходи з цієї нагоди – флешмоби, паради, фотосесії.

Чому саме у цьому музеї віддавали шану вишиванці розповіла Романа Савчин. Бо саме тут представлена унікальна колекція народної вишивки та одягу. А знаходиться він у будинку, де раніше жила родина Бачинських. Ольга Бачинська – відомий етнограф, стала першою жінкою Галичини, яка обійняла посаду керівника економічної установи. До складу дирекції «Маслосоюзу» вона входила 15 років і була відома як громадський діяч.

Одним з головних захоплень Ольги Бачинської була українська вишивка. Свою колекцію етнограф представляла навіть на виставці у Відні (Австрія). Експонати – це зразки вишивки, типові для різних районів Галичини. Вони є неоціненним скарбом для вивчення української народної вишивки та орнаменту початку ХХ століття. Також в музеї, який розташувався у двох кімнатах, можна ознайомитися з сімейними фотографіями, архівними записами і документами, побачити особисті речі Бачинських.

У культурі різних народів є те, що яскраво відображає його особливу національну ідентичність. Вишиванка – яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія української вишиванки сягає в далекі часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали на наших землях в період VIII ст. до н. е. – IV ст. н. е.

Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX століть.

Про традиції вишивання стрийських майстринь, про клуб, у який вони об’єдналися понад півстоліття тому, розповіла юним гімназистам заступник директора музею «Верховина» Зеновія Ханас. А начальник відділу культури Богдан Бойко подякував і музейним працівникам, і вчителям гімназії, які так відповідально підійшли до відзначення «Дня вишиванки», зазначивши, що це свято покликане сприяти єдності й культурному відродженню нашої держави.

Завершилася виховна година на суцільному позитиві. Діти охоче розглядали експонати музею, фотографувалися разом з першою вчителькою Богданою Жигалін та вихователем Зоряною Кіндратишин, бо незабаром для них прозвучить останній дзвоник у початковій гімназії. Та це свято вишиванки разом з улюбленими педагогами запам’ятається надовго.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: