Не кожен, хто у камуфляжі – атовець

Сучасне шахрайство характеризується зміною форм і видів, що обумовлено різними причинами. Злочинність у цілому, і шахрайство зокрема, у зв’язку із соціальними, економічними й політичними перетвореннями істотно змінилися. При цьому для сучасних шахраїв характерне використання як старих прийомів, пристосованих до певних соціальних умов, так і раніше невідомих. Схоже, в Україні виник новий вид шахрайства, пов’язаний з бойовими діями на сході нашої держави.

«Кому війна, а кому й мати рідна» – згадалися ці слова, коли прочитала допис у фейсбуці нашого земляка, керівника медичного батальйону «Святого Серця», лікаря у Львівській обласній клінічній лікарні, керівника проекту «Швидка Медична Допомога Майдану» Юрія Дмитришина.

Мовою оригіналу лікаря-волонтера це звучить так: «Моральний піз…! Останніх кілька років маю звичку завжди підвозити людей у формі. Тиждень тому, повертаючись з роботи додому по трасі Чоп-Київ, дивлюсь на виїзді зі Стрия, стоїть військовий з рюкзаком (на фото) і спиняє авто. Я зупиняюсь, кажу сідайте. Перша фраза «але я не маю грошей». Кажу, та взагалі не питання. Запропонував води, яблук.

Розказує свою страшну історію про поранення, як у Чернівцях у госпіталі лежав, і їде, щоб побачити діточок, живе в Червонограді. Питаю, а чому не на автобусі, а тут на окружній стояли? Автобус не взяв, бо посвідчення і військовий квиток забув у госпіталі. Ну добре. Доїжджаємо до Львова, а він починає, майже зі сльозою на очах, просити гроші, щоб хоч з чимось до діточок приїхати. Каже, віддам, на картку скину. Кажу не треба, просто дав йому і все.

Сьогодні їду, на виїзді зі Львова знову в формі хтось спиняє машину, зупиняюсь, сідає в машину і знову «але я не маю грошей». Чую щось знайоме. Я подивився і офігів. Ну, думаю, що буде далі розказувати. Те саме, тільки з львівського госпіталю в Івано-Франківську область, в село їде. Я послухав хвилин 10-15, а потім кажу: а ви зі мною тиждень тому їхали. Він чуть «не обкакався».

Замовк і ні слова. Я по середині дороги його висадив. Шкода, що спішив на операцію, пацієнт чекав уже, а так би, як мінімум, потрібно було голого випустити по трасі без форми. Навіть не знаю, як таких моральних виродків краще наказувати?».

Цей допис не залишився поза увагою користувачів соцмережі. Відповідними були й коментарі. Й справді, в голові не вкладається, як така гнида спекулюючи на святому не боїться ні Бога, ні людей. Про совість, тисячі сиріт, вдів та згорьованих матерів я вже мовчу…

Тільки пройшов своєрідний бум шахраїв, які попри добрі наміри чесних людей збирали гроші «на фарбу», якою мали перетворити довколишній простір на синьо-жовтий, тільки вивели на чисту воду псевдо-волонтерів на Стрийщині і ось, на тобі – новий вид шахрайства «бійці-гастролери».

Книжка пише, що основний принцип шахрайства – ввести жертву в оману і, скориставшись цим, спонукати її передати гроші чи майно. Слід бути дуже уважними, щоб не потрапити в тенета шахраїв. Для цього й пишу, щоб якомога менше хороших і щирих людей не «повелися» на псевдо-атовців.

Звісно, у компетенції правоохоронців припиняти «діяльність» ось таких спритників, та якщо громадськість мовчатиме то й надалі новоспечені шахраї обманюватимуть довірливих людей, бо ще не затяглися рани Майдану, які ятрить війна на Донбасі.

Наталія КАРПЕНКОВА

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: