Нереально реалістична виставка декоративного живопису та графіки

До 20 травня у виставковій залі Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» діятиме виставка декоративного живопису «Пасхальний етновітер» Світлани Стародубцевої та графіки «Візії Всесвіту» Зоряни Гуцуляк. Львівські художниці привезли до нашого міста дивовижно світлі та загадково магічні картини, у яких, здається, помістився увесь світ. Ця експозиція космічно романтична та нереально реалістична. Залишається лиш побачити ці роботи на власні очі.

Перше, що вражає, коли заходиш до виставкової зали, – це панування яскравого оранжевого кольору та геометрично правильні й однаковісінького розміру картини. Та коли вдивляєшся у кожну з них, потрапляєш у дивовижний і різноманітний світ. Це своєрідний калейдоскоп сюжетних кадрів, з яких складається пасхальний етносвіт сорокашестирічної мисткині Світлани Стародубцевої та по-філософськи завуальовані візії Всесвіту п’ятдесятирічної художниці Зоряни Гоцуляк.

Здається, що їхнім фантазіям немає меж. Хто ж ці автори, які зуміли заворожити стриян своїми роботами. Обидві з 2008 року стали членами Національної Спілки Художників України. Та до цього у кожної був свій шлях.

У мистецтво Зоряна Гуцуляк прийшла після закінчення Львівського училища прикладного мистецтва ім. І. Труша та Львівської академії мистецтв. Безперечно, це художниця філософського складу мислення, а її картини емоційні й чуттєві. У них її переживання, внутрішній світ.

Самі ж твори побудовані на символах, знаках, які не є випадковими, вони – творіння багатовікової історії людства від стародавніх культур до сьогодення. У кольоровій гамі спостерігається не завжди традиційне поєднання кольорів, але у них існує гармонійне зіставлення теплих і холодних відтінків – жовто-оранжевих та фіолетово-синіх. Кожна створена художницею робота заставляє глядача думати.

Світлана Стародубцева почала малювати у зрілому віці, не маючи професійної підготовки. Можливо, саме це, інтуїтивно рухаючись у мистецькому просторі, дозволило знайти свій шлях і свою нішу. На зміну реалістичному мистецтву і намаганню стати «справжнім» художником прийшли абстрактні полотна, в яких поступово розкривалося та відпрацьовувалося тонке відчуття композиції, вишукане зіставлення барв.

Далі був короткий період створення живописних натюрмортів, квітів. Ось так, методом проб і помилок творчість художника-аматора несподівано спрямувалася до традиційної народної образотворчості, у казковий простір, з давніх часів створюваний відомими українськими народними майстринями. Відтоді художниця не змінює улюбленого формату і продовжує працювати у квадраті, який став для пані Світлани своєрідним мірилом навколишнього світу. А ще її роботи ніби перегукуються з народними піснями, обрядами і є свідченням великої любові до усього українського.

З творчістю Світлани Стародубцевої і Зоряни Гуцуляк знайома не тільки вибаглива львівська публіка. Роботи талановитих і таких різних мисткинь експонувалися на багатьох виставках як в Україні, так і за кордоном. І завжди залишають слід у душі тих, хто доторкнеться до їхнього самобутнього світу. Кожна «квадратна» композиція – це приклад довершеності у підборі елементів, гармонійної, продуманої кольорової гами, свідчення високого естетичного сприйняття світу. Кажуть, справа, яка робиться з душею, має шанс на успіх. Тому наших героїнь успіх гарантовано супроводжуватиме по житті.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: