На хуторі Береги вшанували Героїв

Особливістю світогляду справжнього українця є його патріотичне почуття. Активна праця для свого народу, його добробуту і культури, шаноблива пам’ять його Героїв – виховує справжнього громадянина-патріота. Вже традиційно, щороку Стрийщина віддає данину пам’яті усім українцям, які присвятили своє життя нашій з вами свободі, а також тих, хто боровся і продовжує боротися та захищає незалежність, суверенність та територіальну цілісність України. У вівторок, 23 травня на хуторі Береги, відбулося районне свято Героїв.

У цьогорічних святкуваннях взяли участь: представники районної влади, політичних і громадських організацій, ветерани ОУН-УПА та АТО, волонтери, депутати сільських та районної рад Стрийщини, учні та вчителі з навколишніх сіл, сільські голови, молодь та небайдужі мешканці нашого краю.

16 червня 1945 року на хуторі Береги, в нерівному бою проти запеклого ворога – червоних карателів НКВД загинули 24 воїни УПА з криївки Кармалюка. На присутніх з реставрованих фотографій «дивилися» молоді юнаки, які 72 роки тому полягли на присілку Береги. Ось їх імена: Павло Білецький, Петро Берездецький, Василь Костів, Петро Дубик, Михайло Дереш – «Моряк», Андрій Мазяк, Петро Павлів, Ілько Тимчак, 3еновій Кос, Іван Диба, Леонід Дзюбак, Василь Держко, Євстахій Держко, Павло Тиркус – «Карпо», сотник Михайло Сенів – «Корній», Федір Осташ, Василь Ковальський, Василь Чайковський, сотник Пилип Швець – «Кармелюк», Федір Бас, Євстахій Возьний, Михайло Татарин, Онуфрій Мерчук, Ілля Шумак.

Усі вони уродженці різних сіл Стрийщини, а один вояк – з Вінниці. Це були справжні патріоти, які боролися та захищали рідну землю, свідомо чинили спротив радянській владі зі зброєю в руках, і жоден з них не відступився від своїх переконань до останнього. Борці за волю України, які загинули в боротьбі з ворогом, залишилися нескореними. Треба бути гідними великої слави героїв України, які твердо вірили, діяли, знали: українська нація зродилася тоді, коли в її обороні впала перша крапля червоної української крові на чорну українську землю.

Вічна слава героїчним лицарям визвольного Підпілля ОУН-УПА! Поряд з 24 портретами воїнів УПА знаходяться шість портретів, уродженців Стрийщини, які мужньо обороняли Україну та загинули у зоні проведення АТО на  сході нашої України проти російських бандитських формувань та кадрових військових, а також місцевих сепаратистів. Це: Артур Лі, Микола Штинда, Тарас Брус, Юрій Бурдяк, Андрій Грицан, Тарас Яворський.

Вінки шани урочисто поклали до могили Героїв: голова Стрийської районної ради Роман Козак, голова Стрийської райдержадміністрації Василь Зубрицький та голова Стрийської Станиці братства ОУН-УПА Степан Мартинів. Поминальну панахиду за усіма полеглими Героями України відправили: о. Юрій Олійник – військовий капелан Стрийської Станиці братства ОУН-УПА, сотрудник церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці м. Стрия, о. Олег Кобель – адміністратор парафії преподобної Параскевії с. Кавська та о. Михайло Зубкович – настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці УАПЦ с. Ходовичі.

На честь Героїв пролунав військовий салют. Учні з навколишніх шкіл запалили свічки. Під мелодію «Пливе кача» у виконанні Стрийського камерного чоловічого муніципального хору «Каменяр» усі присутні хвилиною мовчання вшанували світлу пам’ять славних синів України, які віддали своє життя за рідну землю та незалежну Україну.

Патріотичні вірші та пісні звучали у виконанні учнів з навколишніх шкіл. 10 волонтерів Стрийщини, а саме: Ростислав Тищенко, Орест Баран, Ігор Пагутяк, Ярослав Ільків, Роман Тимчишин, Руслан Шулак, Андрій Грущак, Ігор Кравець, Олександр Палагай, Михайло Бучинський отримали нагороду «Залізний хрест»від Всеукраїнського об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО з рук Романа Козака та Василя Зубрицького.

Далі перед присутніми виступили голова Стрийської Станиці братства ОУН-УПА Степан Мартинів, заступник голови Стрийської РДА Оксана Мелень та заступник голови Стрийської районної ради Мирон Войтович. У своїх виступах вони звернулися до молодого покоління бути славними нащадками борців за волю та свободу України і не забувати Своїх Героїв та свято берегти їхні могили. У виконанні хору «Легенда» Стрийської Станиці братства ОУН-УПА прозвучали патріотичні пісні, присвячені Героям України. Крім того, ветеран УПА Марія Загорянська прочитала вірш «Береги».

Як влучно зазначив ведучий свята: «Життя Героїв ОУН-УПА подібне до згаслих зірок: їх вже давно немає, а світло від них ще йтиме довго. День Героїв має стати святом величі духу українських вояків-борців за волю України, символом незборимості української нації, свідченням твердої волі українського народу йти накресленим героями шляхом боротьби до найвищої мети – Незалежності, розквіту і слави нашої молодої держави України. Наша сила в сповідуванні наших вічних українських цінностей та в належному вшануванні її національних Героїв» Слава Україні! Героям Слава!

Михайло ОЛІЙНИК. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: