НАДІЯ Є…

22 березня у виставковій залі Меморіального комплексу «Борцям за волю України» відбулося відкриття другої виставки учасників проекту «Створюймо зміни разом – творчі та відкриті». Це результат восьми місяців копіткої праці особливих підопічних художника Ігоря Мельника. Вернісаж став подією з великої літери.

На нього приїхали подивитися й порадіти успіхам друзі із львівського «Карітасу», майбутні працівники творчої сфери із художнього училища, де працює Ігор Мельник, представники влади і всі ті, хто знає про цей проект і бачив першу експозицію у червні минулого року.

У центрі уваги, звісно, були автори робіт. Вони пробували «розчинитися» у натовпі перших відвідувачів виставки, щиро дивилися в очі кожному, усміхалися й намагалися бути ближче до своєї картини. Роботи членів Центру соціальної інклюзії для людей з особливими потребами, що діє при Благодійному фонді «Карітас Стрийської єпархії УГКЦ» не просто вражають, вони особливі, як і ті, хто їх малював. Добрі, світлі, безпосередні, магічні, колоритні, дивовижні й філософські.
Нагадаємо, що «новоспечені» художники – це учасники арт-проекту «Створюймо зміни разом – творчі та відкриті», перший етап якого тривав чотири місяці і мав на меті розкрити таланти людей з інтелектуальною недостатністю. Завдяки куратору проекту Ігорю Мельнику та неймовірному бажанню особливих людей далі творити, проект отримав продовження. А виставка – це своєрідний звіт про зроблене.
До речі, роботи з першого етапу отримали багато позитивних відгуків, зокрема, від колег художників, мистецтвознавців, колишніх викладачів Ігоря Мельника зі Львівської Академії мистецтв, пересічних людей, котрі цікавляться життям підопічних БФ «Карітас». Навіть зверталися до художника з проханням поділитися досвідом роботи, цікавилися за якою методикою він працює. За час тривалості проекту куратор, соціальні працівники та особливі підопічні настільки здружилися, що окрім малювання почали практикувати й спільне проведення дозвілля, зокрема, займаються у спортзалі Стрийського ВХПУ: грають у теніс, волейбол, баскетбол, а також влаштовують чаювання безпосередньо в майстерні Ігоря Мельника.
Рідні особливих людей зазначають, що таке активне проведення вільного часу дуже їм подобається. Бо зазвичай суспільство просто закрите для людей з особливими потребами і їм доводиться жити у своєму замкненому мікросвіті. А малювання й арт-проект в цілому дає можливість відчути себе потрібними ще комусь, окрім близьких. До речі, частину робіт з першого етапу арт-проекту забрали в головний офіс БФ «Карітас», та з їхньої ініціативи і фінансової підтримки було надруковано оригінальні промо-блокноти з роботами стрийських особливих художників.
Якщо ви хочете побачити ці картини на власні очі, то поспішайте. Весняна виставка робіт особливих людей триватиме усього два тижні. Щодо подальшої долі картин, то Ігор Мельник каже, що ймовірніше вони повернуться до своїх авторів, якась частина залишиться у «Карітасі», можливо «помандрує» виставка за межі Стрия. Чи відбудеться благодійний аукціон – це також питання відкрите.
Мабуть, символічно, що офіційне відкриття виставки завершилося виконанням пісні «Надія є». Це звучало як аксіома, як доконаний факт. Такої концентрації добра і позитиву в одному місці я давно не відчувала. Арт-терапія – справді хороший шлях до збільшення соціальної активності, товариськості та розкриття талантів і здібностей тих, хто переважно потрібен тільки своїм рідним, а не суспільству. Вони змінюються самі й змінюють світ навколо себе.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: