МИСТКИНЯ, ЯКА СПОВНЕНА ЛЮБОВІ ДО УСЬОГО, ЩО СТВОРИВ БОГ

«Мистецтво ревниве: воно вимагає, щоб людина віддавалася йому повністю» – ці слова геніального митця, художника, поета, скульптора, архітектора епохи Відродження Мікеланджело Буонарроті підтверджує життєве кредо Надії Мельник. З нагоди її 60-річчя у виставковій залі Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» відбулося відкриття вернісажу «На крилах творчості». Це третя персональна виставка мисткині, до якої вона йшла 10 років. Окрім цього, ювілярка віддала 25 років мистецькому об’єднанню «Стрий-Ко», не пропустивши жодної з 34 виставок товариства.

Перша персональна виставка Надії Мельник «Мій чарівний світ» експонувалася у Стрию, а згодом і в Дрогобичі та Долині у 2007 році. Друга – під назвою «Мелодія без слів» на широкий загал була представлена у грудні 2010 – січні 2011 років. Усі, хто знайомий особисто з мисткинею, відзначають її неабияку енергетику, яка передається глині та паперу чи будь-якому іншому матеріалу, який в руках пані Надії, набуваючи чітких форм нового бутnя, теж випромінює позитивний заряд. Вона не боїться експериментувати, поєднувати непоєднане, фантазує сміливо, а її ідеї завжди оригінальні не залежно чи це кераміка, графіка, живопис, витинанки.

Надія Мельник 22 роки віддала роботі з юними талантами, працюючи майстром виробничого відділу «Художня кераміка» у Вищому Художньому Професійному училищі. І хоча вже три роки, як вона на заслуженому відпочинку, в день відкриття її персональної виставки завітали колеги по роботі та вихованці художнього училища. Також привітати з непересічною подією у житті кожного митця завітали рідні та близькі й прихильники таланту ювілярки.

Виставку відкрила директор музею Галина Верес. Вона розповіла про життєвий та творчий шлях мисткині й вручила Надії Мельник грамоту-подяку з нагоди ювілею. «Важливо за життя говорити людині найкращі слова, слова про її талант. Пані Надія є дуже добра і щира людина. У неї просто закладена інтелігентність та внутрішня краса. Це людина сповнена любові до усього, що створив Бог. У керамічних роботах є багато облич, і вони всі різні. Гримаси, якісь елементи говорять дуже багато і про автора, і про ставлення до людей, до життя. І те, що серед перших відвідувачів багато колег, майстрів пензля теж свідчить про те, якою хорошою людиною є Надія Мельник», – переконана Галина Верес.

Заступник міського голови Стрия Роман Волинець зазначив, що кількість гостей відкриття виставки є набагато красномовнішим за будь які слова. «Ваші твори вселяють надію на прекрасне майбутнє, дають велику наснагу до життя. З роси і води Вам, на довгі роки», – сказав він.

На святі були присутні сестри Оксана та Романа і син Василь, які надзвичайно тепло говорили про свою Надійку, яка завжди усміхнена і привітна, безвідмовна і енергійна. Відмітили її надзвичайну працьовитість. «Ми самі не знали, що у неї стільки робіт, – зазначила сестра Оксана, – диву-даємося, як вона все встигає. Коли допомагали розвішувати роботи у чотирьох залах, ми просто були подивовані їх різноплановості та різноманітності, і що так гарно вони виглядають, зовсім по-іншому, ніж вдома».

Колега по роботі в училищі та мистецькому об’єднанні «Стрий-Ко», художник Роман Берездецький, вітаючи винуватицю свята, сказав: «Надія Мельник з перших днів створення «Стрий-Ко» бере активну участь у виставках й представляє завжди нові, не схожі на попередні роботи. Виставка «На крилах творчості» – це свято для нас усіх. Приємно дивитися на вашу дружню родину, яка підтримує вас у всьому. Сьогодні відчувається дух мистецтва та дух українства, бо ви є патріоткою до найменшої клітини. Ми довший час разом працювали у художньому училищі й завжди приємно було зайти до вас у майстерню, де постійно кипіла робота. Пані Надія взірець жертовної праці попри всі життєві негаразди. Як художник, можу сказати, щоб заповнити чотири зали такими якісними роботами, треба дуже багато працювати не покладаючи рук».

Його думку продовжили, вітаючи ювілярку, поет і художник Мирон Нестерчук, художники Ігор Сивик та Ігор Мельник, начальник відділу освіти Оксана Матвіїв та перші відвідувачі виставки, яких переповнювали емоції від вернісажу. Музичним обрамленням свята був виступ вихованки школи мистецтв Соломії Равінковської, яка виконала пісні про рідну землю та любов до матері.

Будучи від природи скромною та не багатослівною, Надія Мельник лаконічно подякувала присутнім за теплі й щирі слова, зауваживши: «творю свої роботи для того, щоб люди бачили, і милувалися ними».

І ними не можливо не зачаруватися. Навіть, якщо мені заперечать скептики, що глина – матеріал неживий, я стверджуватиму, що в руках Надії Мельник вона стає живою, матеріалізувавшись в химерні створіння, отримує нове мистецьке життя. Кожна її робота випромінює музику. І так, переходячи з кімнати в кімнату, можна «почути» звучання мелодії, то мінорної, то мажорної. Переконана, що цією виставкою мисткиня не ставить крапку в своїй творчості. По переду втілення в життя нових ідей і фантазій, які будуть об’єднанні величезною любов’ю до прекрасного, незвичного і не буденного. Талановита людина – талановита у всьому. І це теж про Надію Мельник.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: