Магія гончарного кола, хачапурі й монотипія

Усі ці речі об’єдналися завдяки проекту «Арт-терапевтичний центр для дітей учасників АТО» за підтримки Української Галицької Асамблеї, що триває у Стрию з ініціативи ГО «Молодь Стрийщини» та підтримки небайдужих партнерів. Зануритися в магію гончарного кола та навчитися давнього ремесла нещодавно мали змогу в Стрию його учасники. Майстер-клас з гончарства для дітей і дорослих провів гончар Віталій Владковський.

Майстер розповів, що глина – натуральний матеріал, який завдяки вправним рукам перетворюється у різноманітні форми. Наші предки вірили, що глина піддається не лише рукам людини, яка до неї торкається, але і її душі. Саме тому з гончарним ремеслом пов’язано безліч легенд і традицій.
Навчитися створювати глиняні предмети інтер’єру – це прекрасна можливість відпочити душею і тілом, поринути в автентичний світ традицій наших предків, навчитися власноруч робити такі приємні рукам і очам глиняні дрібнички, – вважає ініціатор майстер-класу, ветеран АТО і почесний голова ГО «Молодь Стрийщини» Михайло Шмігельський. А ще, це ремесло споконвіку передавалося з покоління в покоління і завжди зачаровувало своєю геніальною простотою й унікальністю.
Проходило заняття у виставковій залі краєзнавчого музею «Верховина». Діти та дорослі провели час дуже весело і змістовно. Віталій Владковський розповів про техніку ліплення з глини і роботу з гончарним колом. Хлопчики й дівчатка освоїли основи ліплення і отримали велике задоволення від безпосередньої роботи за гончарним колом. Нові й абсолютно невідомі досі відчуття переповнювали їх. І можна було не хвилюватися, бо виходило у всіх.
Психолог проекту арт-терапевтичного центру для дітей учасників АТО Уляна Вайда зазначає, що ліплення з глини має заспокійливий ефект, крім того, процес створення виробу зі шматка глини підвищує самооцінку і вчить, що якщо докласти зусилля, то результат неодмінно буде досягнутий.
Не менш захопливо, весело та ефективно пройшли майстер-класи і з приготування хачапурі (грузинської страви) та урок малювання від стрийського художника Мирона Довганича, у неділю, 26 березня. Перша зустріч відбулася у затишному ресторані із лаконічним меню хітів грузинської кухні «Хінкальня», що у м. Стрию, друга – у виставковій залі краєзнавчого музею «Верховина».
Хінкалі – це приправлені спеціями соковиті м’ясні мішечки з тугого тіста. І прошу не плутати з пельменями чи варениками. Грузинську кухню можна порівняти з грузинською піснею: вона така ж душевна, багатоголоса і неймовірно смачна! У цьому переконалися діти й дорослі на майстер-класі, де вчилися готувати хачапурі. Якщо заглибитись в історію, то можна знайти пояснення, як же цей корж з сиром отримав таку назву.

А все просто: хачо означає сир, а пурі – хліб. Головне правило приготування цієї страви – це точні пропорції сиру та тіста. Та і це не все. Грузини кажуть, що секрет смачного хачапурі – добрі руки та гаряче серце. І в Стрию, далеко від батьківщини цієї страви, хачапурі вийшли особливо смачними. А підкріпившись власноруч виготовленою смакотою учасники проекту на уроці малювання від іменитого художника Мирона Довганича занурилися у магічний світ фарб і дізналися про маловідомий вид техніки малювання – монотипію. Точніше сказати, монотипія – це один з видів друкованої графіки.

Особливість даної техніки полягає в тому, що фарба довільно наноситься пензликом на ідеально гладеньку поверхню (скло, оргскло, дзеркало і т. д.) і з утвореного малюнку художник робить відтиск на папері. Майстер каже, що так у дітей розвивається фантазія і бажання творити. Використовується будь-яка фарба (гуаш, акварель, акрил, олійні фарби), папір, оргскло. Роботи в цій техніці виконуються в три етапи. Перший – це нанесення довільної комбінації фарб на гладеньку поверхню.

Після цього (поки фарба не висохла) зверху накладається аркуш паперу. Папір потрібно притиснути руками. Від кольорових плям та напрямку розтирання буде залежати кінцевий варіант зображення. Одне й те саме зображення двічі отримати неможливо. Монотипія – техніка непередбачувана. Тому важливо проявити фантазію та намагатися розгледіти в відтисках якесь зображення. Цей вид живопису можна використовувати при тонуванні паперу, для малювання пейзажів, або абстрактних композицій, фон можна зробити як одноколірний, так і різнобарвний.
«Проект арт-терапевтичного центру для дітей учасників АТО підходить до завершення. Та у планах ще поїздка до Львова на цікавий майстер-клас та екскурсію, також залучатимемо дітей до садіння дерев у місті. Життя триває!» – наголошує Михайло Шмігельський.

Наталія КАРПЕНКОВА.
Фото Уляни ВАЙДИ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: