«КРІЗЬ ПРИЗМУ СКЛА»

Під такою назвою протягом березня місяця у Стрийському меморіальному музеї Ольги Бачинської експонується виставка виробів зі скла виготовлених технікою фьюзинг. Автор робіт Ірина Тимошенко, яка працює фахівцем комп’ютерної графіки та дизайну в рекламно-інформаційній газеті «Фортуна». Її скляні шедеври такі ж крихкі як світ. Один необережний рух і все може розлетітися в друзки, а крізь призму скла можна розгледіти дивовижно яскравий всесвіт.

Ірина народилася на Полтавщині. Її дитинство пройшло у м. Горішні Плавні (до 2016 року – Комсомольськ, перейменоване у зв’язку з декомунізацією). Серйозно займалася спортом, та бажання шити і взагалі щось виготовляти власними руками, конструювати і вигадувати брало верх. Радості не було меж, коли у десятирічному віці отримала в подарунок від мами швейну машинку «Чайка» на якій і вчилася шити. Відвідувала шкільний гурток рукоділля. Власне, майстер-клас з тиснення на фользі, який майстриня провела у п’ятницю, 2 березня в музеї – це спогад з дитинства. Такі ж листівки для мами були її першими власноруч виготовленими роботами.

Окрім цього, навчаючись у Київському технологічному інституті легкої промисловості, куди вступила після закінчення школи на серйозну, як для дівчинки спеціальність – інженер системо-технік, не покидала дитячого захоплення моделювати одяг, відвідувала художні курси, допомагала подругам з дизайнерського факультету готувати моделі для студентських показів, таким чином паралельно з опануванням комп’ютерних технологій удосконалювалася у шитті та дизайні. У 2005 році доля закинула її в Стрий, де розпочалася нова сторінка життя.

Одруження й народження двох дітей не завадило у вільний час спробувати й інші напрямки хенд мейду. Ірина однаково вправно володіє технікою витинанки, декоруванням пляшок (декупаж), виготовленням букетів з цукерок, квілінгом. «Виконані своїми руками роботи – це завжди креативно і оригінально, – розповідає Ірина Тимошенко. – Це своєрідний метод самовираження і навіть терапія від депресії і поганого настрою.

На мою думку, домашній хенд мейд розкриває внутрішній світ людини, душа переповнюється дивовижними відчуттями. Мене рукоділля відволікає від насущних проблем і допомагає знайти шляхи їх вирішення. Будь-яка людина, маючи руки і трохи фантазії, може створити безліч чудових речей. Без перебільшення, цей вид мистецтва – прекрасна можливість для самовираження».

Одне з останніх захоплень Ірини – це фьюзинг. Термін фьюзинг (fusing) в перекладі з англійської мови означає «плавлення, спікання». Стосовно декоративного мистецтва – ця технологія полягає у спіканні частин майбутньої скляної композиції в єдине ціле, в спеціальних печах, під впливом високих температур. Вперше дана технологія, у вигляді близькому до сучасного, була застосована в 1990 р. в одному з міст Німеччини. Саме в цій країні вона пізніше і набула найбільшого поширення.

Але не думайте, що це сучасна технологія роботи зі склом. Відомо, що працювати з ним навчилися ще в Стародавньому Єгипті. Найдавніші «сплавлені» шматочки скла датуються приблизно 1 ст. до н.е. – 1 ст. н.е. Факти говорять самі за себе. Фьюзинг пройшов через темряву віків і повністю довів своє право на життя.

Власне, результат опанування цією технікою відвідувачі музею мають змогу побачити на виставці. Тут представлені прикраси зі скла, декоративні елементи вітражу, годинники, рамки для фотографій. «Я перечитала чимало необхідної літератури, дивилася в Інтернеті різні майстер-класи і вирішила спробувати й собі попрацювати зі склом. І захопилася цим настільки, що мої ідеї випереджають можливості.

Загалом, все починається з ескізу, – зазначає Ірина Тимошенко. – Далі, підбір матеріалу, розрізання скла з яким допомагає син Святослав десятикласник і власне, спікання скла у печі, а відтак, вирізання з нього тих чи інших елементів, які згодом набудуть довершеного вигляду в готовому виробі».

Майстриня розповіла, що скло, яким би твердим воно не здавалося в звичному нам стані, при нагріванні може перетворитися практично в рідину. Ця його властивість і є основою технології фьюзинга. І дозволяє при нагріванні сплавляти різні скляні елементи в одне.

Ця ж властивість є основою для можливості деформації, тобто зміни форми скляного виробу. «На перший погляд все здається досить простим. Але, як казав класик, це вам тільки здається. Технологія фьюзинга дуже глибока і багатогранна, тут грають роль величезна кількість чинників.

Але головним з них, безумовно є вибір скла. Знаючи про моє захоплення друзі, колеги по роботі приносять оригінальні, різнокольорові пляшки, які згодом демонструю їм після переробки у зовсім іншому вигляді. Власне, висока оцінка моїх робіт дітьми, чоловіком і співпрацівниками додає наснаги і бажання творити. А коли їх назбиралося багатенько, виникла думка показати на широкий загал».

Про своє захоплення Ірина може багато розповідати. Вона переконана, що для того, щоб втілювати свої незвичайні ідеї в життя, головне велике бажання, посидючість, наполегливість і цілеспрямованість, бо не завжди з першого разу все вдається. Зазначимо, що фьюзинг має й екологічно-практичне значення. Оскільки використані скляні пляшки не засмічують навколишнє середовище потрапляючи на смітник, а отримують «друге життя», яке зазвичай є набагато красивішим.

Запрошуємо стриян та гостей міста протягом березня відвідати музей Ольги Бачинської у Стрию і побачити плоди натхнення та наполегливої праці нашої колеги – Ірини Тимошенко. Ви зможете розгледіти оригінальність кожного елементу. Переконатися, що речі, зроблені своїми руками, несуть любов і тепло майстра.

Без перебільшення, хенд мейд сповідує філософію збереження ресурсів Землі, повторно використовуючи матеріали для роботи. Ексклюзивність виробів, виготовлених в єдиному екземплярі, робить їх незабутнім подарунком. До речі, якщо вас зацікавить якийсь з виробів побачених на виставці, чи виникне бажання замовити щось оригінальне, – є можливість зв’язатися з майстринею.

Неповторність стилю цих авторських робіт ставить їх в один ряд з виробами відомих кутюр’є. Виконані за індивідуальним замовленням, вони виглядатимуть «не як у всіх» і в таких прикрасах ви завжди будете на вершині моди, матимете можливість виділятися із загальної маси, не будите «сірою мишкою».

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: