Краса створена руками жінки

Працівники меморіального музею Ольги Бачинської, що у Стрию, не перестають дивувати своїх відвідувачів новими експозиціями, цікавими зустрічами з талановитими і непересічними жінками. Ось і в перший день весни на стриянок чекав захопливий майстер-клас від майстрині Світлани Войтків на тему «Виготовлення жіночих нагрудних прикрас». Нагадаємо, що у музеї вже діє виставка авторських робіт пані Світлани, яка має чимало схвальних відгуків.

Останніми роками хендмейд став надзвичайно популярним. Хоча наші мами теж займалися руко­діллям, та 40-50 років тому це швидше була необ­хідність – постійний дефіцит і вбогий вибір пролетарського, однотипного одягу, мізерний вибір прикрас. Варто пам’ятати, що все нове – це призабуте старе, адже до засилля промислових виробів народні майстри створювали чимало оригінальних декоративно-ужиткових речей та прикрас. Зміни у геополітиці багатьох країн на межі 90-х заполонив наші терени «ширпотребом» та китайськими речами, часто не просто неестетичними, а й небезпечними. Однак ми перехворіли «імпортною лихоманкою» і знову зажадали оригінальності. Жінки все більше прагнуть відійти від одноманітності й хочуть підкреслити свою індивідуальність та спробувати творити.

Наша героїня має музичну освіту, викладає у Братківській школі мистецтв, бере активну участь у хорі «Унісон» (кер. Ю. Юник), а у вільний від музики час створює прикраси для жінок. Пані Світлана жартує, що для роботи годиться все, що потрапляє під руки: від старих джинсів і футболок до спеціально придбаних намистинок та інших аксесуарів. Ще до заміжжя вона захоплювалася в’язанням. І вже тоді створювала дивовижні й незвичні плетені сережки, кольє, комірчики.

Талант стриянки помітила відома львівська мисткиня Міла Квітка, яка запропонувала розвивати його, проводити курси для охочих опанувати незвичні, на перший погляд, навички хендмейду. Навзаєм пані Міла поділилася своїми секретами майстерності, тим самим розширивши творчі горизонти для Світлани Войтків. Далі її роботи запримітила Ізоліна Франків, яка працює у царині моди, та Ольга Боднар, і вони почали тісно співпрацювати. Ольга Боднар зіграла важливу роль у житті пані Світлани, ставши для неї янголом-охоронцем і натхненником у творчості. Стимулювала, підказувала, допомагала, скеровувала у потрібне русло. Так хобі для Світлани Войтків стало улюбленою справою.

Вона стає учасником об’єднання аматорів Львівщини при центрі творчості Львівської обласної ради. Члени цього товариства регулярно збираються, обмінюються досвідом, беруть участь у виставках різних рівнів. Ентузіазму жінкам не позичати! Правда, існує і творча заздрість, та це стимулює до постійного вдосконалення.

Проводити майстер-класи для різної аудиторії пані Світлана звикла, та зізналася, що у музеї це вперше. Запропонувала учасницям зі старої кофтинки зробити «коралі». Шили гуртом із рожевої футболки квіти, які потім з’єднали в одне ціле. Вийшло «вав!», і це без перебільшення. Як слушно зауважила колега-журналіст Галина Данильців: « І знову Ольга Бачинська руками Роми Савчин і неповторної Світлани зібрала в своїй оселі натхненних творчістю рукоділля наших прекрасних жіночок! Всі були такі зосереджені й уважні. Було надзвичайно цікаво».

Щоб майстер-клас пройшов змістовно, подбала науковий працівник музею Романа Савчин. Вона завше готує цікаві історичні дані та презентацію нової виставки і представлення майстрині, яка дивує своїми вже готовими виробами та у доступній формі просто навчає складних речей.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: