«КОТЯЧА хвороба»

На сьогоднішній день саме мікроспорія є одним з найпоширеніших грибкових інфекційних захворювань за винятком грибка стоп. Останнім часом почастішали випадки мікроспорії. На 10 тис. осіб припадає близько 70-80 випадків хвороби. Згідно із статистичними даними за останні роки кількість мікроспорії збільшилось майже вдвічі. За 9 місяців 2018 р. в Стрийській міській поліклініці зареєстровано 91 випадок мікроспорії. Більша половина з них міські пацієнти.

Мікроспорія – це мікотичне (грибкове) захворювання шкіри, волосся, нігтевих пластинок.
Звідки воно береться?… В нас вдома чисто… В нас котик лікований, зробили всі щеплення… Вона тільки погладила котика… В нас вдома немає ні котів, ні собак… А може це помилка? Ці запитання можна почути на прийомі лікаря дерматолога. Пригадується випадок, коли в пацієнтки з поліартритом, висипання були на всіх суглобах. У неї вдома був котик якого вона прикладала до хворих суглобів і по її словах це зменшувало біль.
Так, що це за така хвороба мікроспорія? Збудником мікроспорії є кератінофільний плісневий грибок, який паразитує в ороговілих субстрактах. Мікроспорією частіше хворіють коти, собаки, пухнасті звірі, рідше коні, вівці, кози, свині, олені, мавпи. Джерело зараження – хворі тварини. Заразитися можна безпосередньо від хворих тварин або через інфіковані речі (іграшки, головні убори, постільну білизну). Грибки довго зберігаються в навколишньому середовищі. Навіть без тварин мікроспорум перебуває в лусочках шкіри. Зберігає свою життєздатність до семи, а у вовні до 10 років. Цікаво, що у вологих ганчірках, зволоженому папері у сухому грунті грибок може зберігати життєдіяльність від 6 місяців до півтора року. Передається інфекція контактним шляхом, або через предмети, заражені спорами грибка.
Вхідними воротами для збудника мікроспорії є мікротравми шкіри. Сухість, наявність потертостей теж підвищують вірогідність інфікування так як здорова шкіра без ушкоджень недоступна для інфекції грибка. Прояви мікроспорії у тварин характерно вогнищами облисіння на морді, зовнішніх поверхнях вушних раковин, на передніх рідше на задніх лапках. В більшості із вигляду здорові коти можуть бути перенощиками грибків. Мікроспорія відрізняється високим рівнем зараження. Найчастіше страждають маленькі діти, які мають ще не зміцнену імунну систему. Значно рідше хворіють дорослі люди, в більшості випадків дівчата та жінки. Інкубаційний період триває від 4 до 6 тижнів, після чого на гладкій шкірі з’являються маленькі, трохи набряклі плями рожевого кольору, діаметром 1-2 сантиметри. Вона має чіткі образи і поступово збільшується в розмірі. Згодом на її поверхні виникає незначне лущення, що перетворюється на кільце в якому знову виникає червона пляма. Кільця зазвичай вписані одне в одне. Найчастіше уражаються шкіра обличчя, шиї, верхньої частини тулуба, відкритих ділянок кінцівок.
Мікроспорія волосяної частини голови зустрічається тільки у дітей. Зазвичай мікроспорія на шкірі волосяної частини голови проявляється у вигляді вогнищ розміром до 5 см з відсівом з боків більш дрібних. На місці ураження виникає ділянка лущення так як грибок поражає тільки устя волосяних цибулин. При уважному огляді можна помітити білі кільцеподібні лусочки, які оточують волосся як манжетки. Через тиждень мікроспорія поширюється і на волосся. Воно стає ламким і крихким, ламається на відстані 4-6 см від шкіри голови.
Щоб вберегтись від мікроспорії слід обмежити контакти з бродячими тваринами, дотримуватися особистої гігієни. Тих, хто вже захворів потрібно ізолювати і продезінфікувати їхні речі. Після завершення лікування пацієнт повинен перебувати під наглядом лікаря-дерматолога протягом 1,5 місяця. Всі, хто був у контакті з пацієнтом повинен бути оглянутий лікарем. Велику увагу потрібно приділити домашнім тваринам, оскільки вони дуже часто є джерелом інфекції. Їм також слід провести повноцінне лікування назначене лікарем ветеринаром.
При наявності будь-яких висипань на шкірі тулуба, кінцівок чи волосяної частини голови потрібно звернутися до лікаря дерматолога, який візьме аналізи на патогенні грибки і назначить правильне лікування. Шкірно-венерологічне відділення зараз знаходиться в Стрийській міській поліклініці по вул. Шевченка, 79.

О. ДАШКО,
лікар-дерматовенеролог Стрийської міської поліклініки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: