«Копаний м’яч» у Стрию

Неабиякою популярністю у жителів Стрийщини та гостей нашого міста користується магазин-книгарня «Ідея», що знаходиться у Стрию, на вул. Ярослава Стецька, 3. Тут завжди велелюдно, панує справжня творча атмосфера. Слід зазначити, що у цьому магазині є книги на будь-який смак. З часу свого відкриття книгарня «Ідея» зажила славу своєрідного презентаційного центру для поетів, письменників, істориків, тощо.

Щочетверга в її залі о 17. 00 відбуваються презентації книг та енциклопедій. Автори з усієї України мають за честь відвідати Стрий, аби представити свої творчі доробки на суд стрийського читача. Так минулого четверга енциклопедію «Копаний м’яч. Коротка історія українського футболу в Галичині. 1909-1944 рр.» представив молодий, талановитий львівський журналіст Денис Мандзюк.

Модератор презентації – дослідник стрийського футболу, спортивний журналіст Михайло Олійник. На цій презентації також були присутні палкі прихильники та шанувальники галицького футболу, зокрема: член виконкому федерації футболу Львівщини, суддя національної категорії Орест Пасіка, депутат Стрийської районної ради Мар’ян Берездецький, відомий стрийський архіваріус та колекціонер Андрій Баб’як, старійшина стрийського футболу Едвард Стецкович, голова осередку ветеранів спорту Стрийщини Роман Мазяк, головний спеціаліст з питань внутрішньої політики Стрийської міської ради Володимир Кепич, директор Стрийської ДЮСШ міськво Олексій Кухар, директор Підгірцівської школи-інтернату Ярослав Сенько, тренер з футболу Стрийської ДЮСШ Віктор Шиманський, відомий стрийський бард, директор Стрийського тенісного клубу «Сокіл» Зіновій Медюх та інші.
Хотів би зазначити, що книга «Копаний м’яч. Коротка історія українського футболу в Галичині. 1909-1944 рр.» вийшла у світ у видавництві «Старого Лева» (м. Львів) 31 січня 2017 року. Презентація відбулася за звичним сценарієм. Спершу автор цих рядків представив упорядника енциклопедії, а згодом вже сам пан Денис розповів про мотиви написання «Копаного м’яча».
Ця енциклопедія складається з шести розділів:1. Початки були складні; 2. Між двох вогнів; 3. Свій серед чужих, чужий серед своїх; 4. Крізь вушко голки; 5. За китайським муром; 6. Доки йшла війна.
У майбутньому автор планує розписати усі ці розділи в окремі томи. «Копаний м’яч» – перша ґрунтовна спроба дослідити історію українського футболу в Галичині у першій половині ХХ століття (1909-1944). Історія українського копаного м’яча почалася задовго до війни і того часу, коли Україну почали ідентифікувати як державу.

У цій енциклопедії показано першу ґрунтовну спробу дослідити історію українського футболу в Галичині у першій половині XX століття (1909-1944 роки). Тут не просто документально зафіксовано історію матчів, а й простежено долю популярних у міжвоєнні роки футболістів, вміщено авторські версії й оцінки тодішніх футбольних подій та інтриг. Крім того, в ній розповідається про перші вболівальницькі «махачі», виїзди на гру возами та вантажними автомобілями, матчі в одній бутсі, «набиті писки» арбітрів та багато іншого.

А ще колоритні фото, турнірні таблиці, смачні цитати з тодішніх протоколів поєдинків. У «Додатку» ви знайдете добірку фейлетонів, які є чи не найоригінальнішою прямою ілюстрацією (а також репрезентацією тодішнього мовного середовища) довоєнного футбольного життя в Україні. Все це автор представив на 410-ти сторінках. «Ця енциклопедія присвячена українському футболу на Галичині в 1909-1944 рр. Її написання розпочалось з того, що я випадково натрапив у бібліотеці на видання «Змах» із підзаголовком «Український спортовий часопис», вона виходила в 1937-1939 рр.

Газета дуже цікава, у ній вміщені репортажі, різні інтерв’ю, матеріали про команди, розповіді про гравців. Виявилось, Галичина жила тоді активним спортивним життям, зокрема футбольним. Тоді й мені захотілось розповісти більше про це футбольним вболівальникам та усім, хто має якусь дотичність до короля спорту – футболу. На початку ХХ століття Галичину населяли три народи: українці, поляки та євреї. Кожен з цих народів розвивав футбол по-своєму, це зумовлено відмінностями в мові, культурі та релігії. Відповідно, якщо поляки почали культивувати футбол ще в 1890-х роках, то українці дещо пізніше – на початку ХХ ст.

Спочатку це були спонтанні організації матчів. У 1903 році у Львові оселяється Іван Боберський, який викладав у місцевій академічній гімназії німецьку мову та факультативний предмет – гімнастику. Він навчався за кордоном, де відвідував тренування команд та футбольні матчі, знав як проводяться чемпіонати та почав їх організовувати на Галичині. Саме завдяки йому з’явився “копаний м’яч”», – розповів Денис Мандзюк. Крім того, автор детально зупинився на виступі стрийських футбольних команд, які на той час представляли наше місто у різноманітних футбольних турнірах. Після цього настав час відгуків.
Хочу наголосити на тому, що усі, хто зібрався на цю презентацію, виявилися ще й неабиякими ораторами, точніше сказати, справжніми промовцями. Їхні виступи варто було занотувати, бо говорили вони, як кажуть, зі знанням справи, а професіонала завжди приємно послухати. Колишнім футболістам, які віддали та й досі віддають улюбленому футболу свої серця, було що пригадати та розповісти у вузькому колі. Після презентації усі, хто цього вечора придбав у книгарні «Ідея» енциклопедію «Копаний м’яч. Коротка історія українського футболу в Галичині 1909-1944 рр.», мали можливість отримати автограф Дениса Мандзюка з побажаннями.

Михайло ОЛІЙНИК. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: