Заплануйте обов’язковий візит до мамолога

Усе частіше ми чуємо чи читаємо про рак молочної залози (рак грудей) у жінок різного віку. Точні причини виникнення даного онкологічного захворювання медикам поки не відомі, але успішне лікування раку молочної залози можливе в тому випадку, якщо новоутворення буде вчасно виявлено фахівцем. Така можливість нещодавно з’явилась у стриянок і мешканок сусідніх районів. Про це і не тільки сьогодні розповіла «Фортуні» лікар-рентгенолог Мар’яна БИЧКО.

– Мар’яно Володимирівно, Стрий став п’ятим міжрайонним скринінговим центром Львівщини із сучасним цифровим мамографом. Розкажіть про його роботу.
– Так, з травня цього року, у приміщенні Стрийської міської поліклініки у рамках реалізації спільного зі Світовим банком проекту Міністерства охорони здоров’я України за сприяння Львівської обласної державної адміністрації, Стрийської міської ради та доброчинців запрацював кабінет мамографії.

Ми обстежуємо жінок з Стрийського, Жидачівського, Сколівського, Миколаївського районів та міст Стрия і Моршина. Обладнання, яким ми користуємося – це мамограф відомої швейцарської фірми «SIEMENS». Загалом вартість усього медичного обладнання склала 119 тисяч євро.

Щоб працювати на ньому я проходила спеціальне стажування у Польщі та Німеччині разом з іншими рентгенологами та мамологами Львівщини. Також щомісяця у Львові проходять різні семінари, лекції, які відвідую, щоб бути у контексті останніх новин у цій галузі.

– Скількох жінок Ви вже обстежили з часу відкриття кабінету мамографії у Стрию?

– На сьогоднішній день – це 1398 пацієнток. В середньому 25 жінок у день. У 49 – ми виявили підозру на злоякісну пухлину й скерували до Львова для подальшого лікування. Зрештою, жінки самі приймають рішення, що їм робити. Головне, щоб вчасно виявити небезпеку і надалі прийняти адекватні рішення для боротьби з раком.

Лікування раку грудної залози, як і будь-якого іншого онкологічного захворювання, буде максимально успішним при його ранньому виявленні. Тому я б радила внести в свій розклад обов’язковий візит до мамолога, якщо до вас можна віднести один з наступних факторів: родичі першої лінії хворіли на рак грудей; вам більше 40 років; ви користуєтеся гормональними препаратами для контрацепції, регулювання менструального циклу або при замісній гормональній терапії в менопаузі; побачили зміни в будові грудей, які лікар відносить до епітеліальної атипової гіперплазії; високий рівень естрогену в крові; вагітність у віці від 30 років і старше; рання менструація (до 12 років) і пізнє настання менопаузи; є вплив радіоактивного випромінювання.

– Обстеження безкоштовне?

– Так, звісно безкоштовне. Щоб потрапити до нас на обстеження потрібно зателефонувати у реєстратуру поліклініки та записатися. Це дуже зручно для жінок, бо таким чином немає черг біля дверей кабінету і дає можливість пацієнтці самій обрати зручний час. Ми працюємо щоденно з 9 год. 30 хв до 14.00 год. (крім суботи та неділі) у кабінеті мамографії №5 Стрийської центральної міської поліклініки.

– Ви зазначили, що приймаєте жінок після 40 років. Та рак значно «помолодшав», якщо можна так сказати?

– Після 40 років обов’язково кожна жінка повинна слідкувати за своїм здоров’ям і раз у два роки при умові, що все в нормі відвідувати мамолога. До сорокарічного віку приймаємо після скерування гінеколога. Після 45 років будь-яка жінка може прийти без скерування.

Як відбувається обстеження? Це боляче?

– Давайте ми зараз обстежимо Вас і Ви зможете поділитися своїми враження з читачками…

Погоджуюсь. Привітна медсестра Оксана Королишин запрошує мене до іншого кабінету де, власне, відбувається скринінг. По часу це триває до 10 хвилин. Необхідно роздягнутися. Обстеження відбувається стоячи. По-чергово груди кладуть на підставку, а зверху притискають апаратом, який робить знімок, що виводиться на монітор комп’ютера.

Відчувається певний дискомфорт, але аж ніяк не біль, тим паче для жінок, які народжували – це біллю не назвеш. Знімок робиться у двох проекціях, тобто двічі кожну молочну залозу притискають. Запитую пані Оксану, а якщо груди дуже великі чи навпаки маленькі, чи живіт заважає доступитися до апарату, що вона робить?

Усміхаючись каже, що призвичаїлася до жінок будь-якої комплекції, бо головне, щоб від них пацієнтка вийшла з точним діагнозом. Далі вже рентгенолог Мар’яна Володимирівна на моніторі розглядає знімки та пояснює, що до чого і дає заключення й рекомендації.

– Як Ви думаєте, Мар’яно Володимирівно, чому жінки бояться відвідувати мамолога чи гінеколога?

– Парадокс, але це страх почути діагноз. Та потрібно перебороти його, щоб потім не було запізно. У кожної третьої обстеженої жінки від 43 до 50 років ми виявляємо доброякісні зміни і треба слідкувати, щоб вони не перетворилися у злоякісні.

Наш мамограф є сучасним і дозволяє розгледіти навіть найменші виразки та пухлинки, при найкращому зображенні. В Україні слово «рак» сприймається як вирок. Важливо пам’ятати жінкам, що рак виліковний, тому що своєчасне виявлення і розпочате лікування дає реальний шанс на одужання.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: