Вакцинація – ефективний інструмент захисту від інфекційних недуг

З 24 по 30 квітня 2017 року проводиться Український тиждень імунізації. Український тиждень проводиться одночасно із Всесвітнім та Європейським тижнями імунізації. Головна його мета – інформувати населення про вакцинацію як найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб та важливу умову збереження національної безпеки країни.

Інфекційні хвороби до цього часу є однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. Підвищення рівня інфекційної захворюваності пов’язане з негативними соціально-економічними змінами, міграцією населення, різноманітними економічними катаклізмами, а також появою нових нозологічних форм, таких як пташиний грип, пандемічний грип, спричинений вірусом Н1N1 Каліфорнія.
Серед найпоширеніших інфекцій напруженою залишається ситуація з такими інфекційними хворобами як дифтерія, вірусні гепатити, краснуха, кір, епідемічний паротит, гемофільна інфекція, кашлюк. Зокрема, краснуха та вірусний гепатит В часто є причиною вроджених аномалій та вад розвитку.
На жаль, рівень вакцинації дітей в Україні за даними 2016 року далекий від рекомендованого ВООЗ 95%. Лише спільними зусиллями громадськості, медиків та представників влади, які визнають цю проблему, Україна може досягти змін на краще.
За результатами проведеного аналізу встановлено, що у 2016 році первинним вакцинальним комплексом проти кашлюку, дифтерії, правця охоплено лише 19,4% запланованого контингенту. Тому стрімко зросла захворюваність на кашлюк (на 44,39%). У 2016 році зареєстровано 283 випадки (11,23 на 100 тисяч населення) проти 196 випадків (8 на 100 тисяч населення) у 2015 році. За словами головного позаштатного спеціаліста департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з епідеміології Наталії Іванченко, найвищий рівень захворюваності зареєстровано у Самбірському районі (31,96), Пустомитівському (24,25), Перемишлянському (20,38), Сколівському (20,86) районах. Випадки захворювання реєструються як серед дітей, так і серед дорослих. Дорослі зі стертими формами можуть заражати невакцинованих дітей.
Зниження рівня охоплення профілактичними щепленнями закономірно та неухильно супроводжується підвищенням захворюваності на імунокеровані інфекційні хвороби, що в недалекому майбутньому може призвести до епідемічного поширення, особливо при реєстрації спалахів інфекційних хвороб у сусідніх країнах.
Боротьба з інфекціями, яким можна запобігти саме засобами імунопрофілактики, – одна з важливих задач в Україні. Недопущення епідемічних ускладнень інфекційних хвороб можливе за умови ефективного та планомірного використання вакцин, проведення профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень за наказом МОЗ України від 11.08.2014 р. № 551 для дітей. Шановні батьки, проводьте щеплення своїм дітям, захистіть їх від загрозливих захворювань!

Василь КУБАШ,
завідувач поліклінічним відділенням Стрийської дитячої лікарні

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: