«БУВ ГОТОВИЙ ЖИТИ ЗА УКРАЇНУ…»

                             «Здобудеш Українську державу                    

                                або загинеш у боротьбі за неї».

                                                                (Декалог ОУН)

У суботу, 21 жовтня, на фасаді Стрийської СЗШ №7 урочисто відкрили та освятили меморіальну дошку видатному українському політичному діячу, націоналісту, публіцисту, адвокату, одному з лідерів Організації Українських Націоналістів Леву Ребету. Саме з 1920 по 1932 роки він навчався у гімназії, яка на той час знаходився у приміщенні, де зараз знаходиться СЗШ №7.

Цю меморіальну дошку, автором якої є відомий український скульптор, професор кафедри монументальної скульптури Львівської національної академії мистецтв, дійсний член Академії архітектури України та Спілки архітекторів України Василь Каменщик встановили з ініціативи Пластового сеньйора Олеся Криськіва.

Провідний ідеолог ОУН, активіст «Пласту» народився 3 березня 1912 року в м. Стрию й навчався в гімназії, яка тоді розміщувалась у будинку нинішнього освітнього закладу. З дитячих років він відзначався глибокою релігійністю та відданістю українській національній ідеї. Брав участь у юнацькому русі пластунів. У 15-річному віці, навчаючись в українській гімназії в Стрию, став членом Української Військової Організації (УВО); після заснування Організації Українських Націоналістів у 1929 році вступив до її лав. Закінчив юридичний факультет Львівського університету.

В’язень польських тюрем за приналежність до ОУН. Згодом очолив провід ОУН у Стрийському повіті, пізніше став керівником Крайової екзекутиви ОУН на Західноукраїнських землях. З 1945 року у Мюнхені очолював організації ОУНР. У своїй діяльності Лев Ребет керувався насамперед першою заповіддю націоналістичного «Декалогу ОУН»: «Здобудеш Українську державу або загинеш за неї». Лев Ребет був убитий 12 жовтня 1957 року в Мюнхені, агентом КДБ Богданом Сташинським.

На урочистому відкритті були присутні голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка, заступник голови Львівської облдержадміністрації Маріанна Вільшинська, голова Стрийської РДА Василь Зубрицький, заступник міського голови Стрия Роман Волинець, заступник голови Стрийської районної ради Мирон Войтович, заступник голови Стрийської РДА Оксана Мелень, внуки Лева Ребета – Тарас та Андріан Ребети, Пластовий сеньйор керівництва, директор центру вивчення та збереження пам’яті українського народу Олесь Криськів, депутат Львівської обласної ради Валентина Олексишин, представник Благодійного фонду «Літопис УПА», голова координаційної ради по вшануванню пам’яті нагороджених Лицарів ОУН-УПА Микола Посівнич, депутати міської та районної рад, члени Пласту, ветерани ОУН-УПА, молодь, пересічні стрияни та численна громадськість Стрийщини.

Урочистості розпочалися Державним Гімном України у виконанні чоловічого муніципального хору «Каменяр» (диригент – заслужений діяч мистецтв України Степан Целюх) разом з усіма присутніми, та хвилиною мовчання на знак вшанування пам’яті видатного українського націоналіста Лева Ребета, жертв операції «Захід» та всіх героїв, які віддали життя за незалежність України.

Почесну місію зняти полотно з пам’ятної меморіальної дошки та право відкрити її надали онукам Лева Ребета – Тарасу та Андріану Ребетам, а також заступнику голови Львівської облдержадміністрації Маріанні Вільшинській. Чин освячення меморіальної дошки здійснив сотрудник катедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці о. Олег Ружилович. Згодом Олег Синютка, Маріанна Вільшинська, Василь Зубрицький, Мирон Войтович, Роман Волинець, Олесь Криськів, представники громадських організацій та учні Стрийщини покладанням квітів вшанували світлу пам’ять Лева Ребета, провідника ОУН Степана Бандеру та Героя АТО Павла Коваля. Усі вони у свій час навчалися у стінах цього навчального закладу.

Першим з вітальним словом до усіх присутніх звернувся голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. «Земля, що дала Україні і світові надзвичайно працездатну, розумну та фахову людину, має бути землею переможців, віри і правди. Ми переможемо не лише силою нашої зброї, а міцним духом наших людей, серед яких був і Лев Ребет.

Він зробив все, що від нього залежало, тепер справа за нами, адже нам є на кого рівнятись і є ким пишатися». Також Олег Синютка та представник Благодійного фонду «Літопис УПА» Микола Посівнич вручили внукам Лева Ребета – Тарасу та Андріану, Бронзовий Хрест, за заслуги їхнього діда перед Україною.

«Мій дід Лев Ребет жив гідно, зі своїми цінностями. Він був готовий не лише віддати своє життя за Україну, він був готовий жити за Україну», – наголосив у своєму виступі онук Лева Ребета – Тарас Ребет.

Лев Ребет категорично відкидав тезу «Україна для українців», стверджуючи, що «український народ, будучи в Східній Європі народом з найстаршою землеробською культурою, має дані бути також глашатаєм передових ідей людства на тих просторах. Україна може й повинна стати зразком політичної культури для всього оточення й замість тиранії, що сторіччями на Сході представляла російська біла й червона імперія, показати зразок модерної демократичної держави, де воля й достоїнство людини не порожній звук».

Під час урочистої частини звучали патріотичні повстанські пісні у виконанні чоловічого муніципального хору «Каменяр».

Після церемонії відкриття меморіальної дошки представники обласної, районної та міської влади, громадські активісти, учні, юні пластуни відвідали шкільну кімнату, яку створили у СЗШ №7, та в якій започатковано музей історії Пласту.

Михайло ОЛІЙНИК. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: