«Бережи свій рідний край і зроби із нього рай»

Шкільний вік сприятливий для розвитку в учнів основ екологічної культури. Школа дає можливість сформувати пізнавальний інтерес екологічних знань для подальшої бази вивчення природничих наук, виховувати особистість, яка усвідомлює місце людини у довкіллі, через ознайомлення з рослинним і тваринним світом. Через розкриття взаємозв’язків і взаємозалежності природи і людини, вивчення та дослідження куточків рідного краю.

Минулого тижня, у нашому місті проводився обласний семінар екологів, який відбувався у СЗШ №5 ім. В. Стасюка. Звідусіль приїхало багато учасників, а саме: методисти районних і місцевих відділів освіти, управління області. Це Борислав, Мостиська, Старий Самбір, Броди, Перемишляни, Золочів, Радехів, Яворів, Сколе, Дрогобич, Жидачів.

Учасників семінару привітала начальник відділу освіти м. Стрия Оксана Матвіїв. Із вітальним словом до присутніх звернулась директор СЗШ №5 ім. В. Стасюка, автор цих рядків Марія Валовін, яка презентувала мультимедію про екологічне виховання учнів, заставкою, якої були слова «Бережи свій рідний край і зроби із нього рай».

Тут були представлені кращі конкурсні роботи учнів: квітковий вернісаж, новорічна композиція, осінній ярмарок, матеріали співпраці із СЮН, Стрийським лісництвом та Польським центром ім. К. Макушинського в рамках проекту «Стрийське поле надії». Цікавими були матеріали проекту «Подаруй життя ялинці», акції «Цвіте магнолія в Стрию» та довготривалого шкільного проекту «Школа наш дім і ми господарі в нім», за результатами якого в школі висаджено: 260 туй, 16 кущових магнолій, 20 калин, 15 ялинок та 50 кущів троянд.

Обласний екологічний семінар представляла викладач кафедри ПМО ЛОІППО – Орися Турчинська, виступаючи з темою «Екологічні проекти – важливий компетентнісний потенціал до формування екологічної культури учнів», де особливу увагу звернула на практичний тур олімпіади з екології, який проводиться у формі публічного захисту проектів.

Від відділу освіти м. Стрия виступала методист Леся Романишин по темі «Формування екологічної культури учнів», яка у підготовленій мультипрезентації відобразила ті види роботи, які формують і впливають на екологічну культуру вихованців: екологічні конкурси, екскурсії, виставки, захист проектів та різноманітні акції, майстер-класи, які проводяться систематично на базі Станції юних натуралістів.

Доповненням до її виступу був виступ методиста СЮН Ліліани Опришко по темі «Співпраця СЮН і ЗНЗ. Формування екологічної особистості». Наступним кроком обласного семінару стало представлення екологічних проектів шкіл м. Стрия. Оскільки на сучасному етапі реформування шкільної освіти особливо гостро виникла проблема відродження методу проектів у практичній діяльності школярів.

Метод проектів має незаперечну цінність і співвідноситься з практичним компетентнісним, діяльнісним підходом у сучасній методиці. Тож учень СЗШ №5 ім. В. Стасюка Марко Проців представляв проект «Лісові угіддя Стрийщини», учні СЗШ №1 розкривали тему проекту «Дослідження фауни і флори екологічної стежини в районі м. Сколе», учні СЗШ №2 проект на тему «Проблеми вікових та рідкісних дерев на теренах м. Стрия», учні СЗШ №3 проект на тему «Дослідження екологічного стану парку «Злука», СЗШ №4 представила проект на тему «Проблеми сміттєзвалищ», учні СЗШ №6 – «Пластмаси. Шкідливий вплив. Проблема утилізації», учні СЗШ №8 – «Екологічне харчування», СЗШ №9 – «Екологічна стежина СЗШ №9 – СЮН», учні СЗШ №10 – «Дослідження забруднення атмосферного повітря викидами автотранспорту в м. Стрию».

Дуже цікавим і змістовним був виступ на тему «Робота з обдарованими учнями по підготовці олімпіад з екології» вчителя екології НВК ім. В. Симоненко м. Львова Л. Нагірної. Гість обласного семінару голова спостережної ради ГО «Молодь Стрийщини» Михайло Шмігельський подарував учасникам семінару магнолію.

Тож територія СЗШ №5 ім. В. Стасюка збагатилася ще однією магнолією, яку висадили учасники семінару, на пам’ять про цікавий день. Завершився обласний семінар екскурсією у музей-виставку бджільництва Карпатського краю, філіалу музею Національного наукового центру України «Інститут бджільництва ім. П. Прокоповича».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: