Чи готові селяни до ринку землі?

27 вересня в селі Підгірці Стрийського району відбувся семінар – громадські слухання на тему «Земельна реформа. Міфи і реальність щодо зняття мораторію на землі сільськогосподарського призначення». Організатором зустрічі стала Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України, а учасниками – голови і депутати сільських і селищних рад, представники органів державної влади та сільгоспвиробники Стрийського району.

Модератором заходу був директор БО ЛАДС Іван Паньків, а надавали інформацію для присутніх представник департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Тетяна Борушок, тренер з кооперації Михайло Вишньовський, юрист Олег Мазан таначальник районного АПР Василь Лесів.

Мета зустрічі–почути пропозиції та перестороги тих, хто працює на землі, щоб сформулювати побажання та зауваження місцевих виробників для передачі їх до Міністерства АПК та уряду для врахування в законі про ринок землі. Думки присутніх на слуханнях стосовно продажу землі були різними.

Цікавим та емоційним був виступ керівника ФГ «Повернення» Ярослава Шакало, який акцентував на потребі створення ринку землі. Однак сьогодні місцевий сільськогосподарський виробник не може конкурувати своїми ресурсами з капіталами з офшорів або нафтодоларами шейхів. Преференція своєму виробнику, який має 10-15 виробничу історію повинна бути прописана в законі, на думку фермера, дозволить зберегти вітчизняного виробника. Підтримав Ярослава і директор комбінату хлібопродуктів Василь Коцюруба, який зазначив стратегічне значення землі для України.

Кваліфіковані експерти надавали вичерпні консультації з отриманих запитань, були також підняті проблеми, які треба ставити на ширше обговорення.Більшість учасників зустрічі розуміли, що необхідно самим бути учасниками процесу і необхідно формувати свої вимоги.

Підбиваючи підсумки зустрічі, Іван Паньків дав можливість всім висловитись про сприйняття або не схвалення ринку землі. Попри жваву та досить гостру дискусію більшістьучасників розуміють потребу ринкових відносин у питанні землі. Однак всі визнали, що для цього необхідно провести величезну роботу з інвентаризації землі та її користувачів. Закони повинні бути націлені на захист вітчизняного виробника, що має українське громадянство, проживання на даній території та історію виробництва в сільському господарстві.

Різні погляди учасників зустрічі були на обов’язкову сільськогосподарську освіту в учасників процесу на ринку землі. На думку тренера з кооперації, автора цих рядків формальна освіта не завжди є гарантом успіху в сільському господарстві. Ефективне навчання спеціалістами дорадчої служби, семінари управлінь АПК та інших служб дозволяють виробнику успішно провадити господарку.

Досвід та бажання вчитись, уміння адаптуватись до сучасних умов ринку є запорукою успіху. В знаній мірі на Україні повільно, але формується малий та середній сімейний виробник. Кооперуючись, такі виробники вже стали активними гравцями на ринку певних продуктів,зокрема молока та ягід. Це повинно бути стратегічно враховано при роботі над законом по ринку землі.

Зустріч необхідна, а поставлені питання перед експертами засвідчили, що громада Стрийщини хоче змін, а в цих змінах місцеві виробники, селяни та органи місцевого самоврядування мають бути активними учасниками.

Михайлом ВИШНЬОВСЬКИЙ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: