“В душі багатства він не розгубив”

У виставковій залі меморіального комплексу “Борцям за волю України”, що у м. Стрию експонується фото-документальна виставка під назвою “В душі багатства він не розгубив” присвячена 100-річчю з дня народження Віктора Рафальського – поета, прозаїка, багатолітнього в’язня радянських таборів.

В її інтер’єрі, 16 лютого  відбувся вечір-спогад присвячений Віктору Рафальському. Модератором зустрічі була науковий працівник музею Романа Савчин. Своїми спогадами поділилися ті, хто мав честь знати цю непересічну особистість. Автор та виконавець Михайло Золотуха зі своєю ученицею Христинкою Шоробурою виконав кілька пісень на вірші В. Рафальського, а юні аматори сцени з класу акторської майстерності Лідії Миськів читали його поезію.

Довідка: Віктор Рафальський народився у січні 1918 року в Одесі, в сім’ї вчителя. По материнській лінії – галичанин, по батьківській – полтавчанин. Дитинство пройшло на Поділлі. У 1926 р. переїхав з матір’ю до Києва. Переніс голод 1933-1934 років. Політичні погляди сформував, будучи студентом робітфаку хіміко-технологічного інституту. Виключений через конфлікт з профспілкою. Вперше був заарештований у 1937 році.

Куди лише потім не кидала доля Рафальського! Туркменія, Іркутська область, Якутія, Крим, Кубань, Дніпропетровськ, Смоленщина, Івано-Франківськ, Тернопілля і нарешті Стрийщина, село Конюхів – така далеко не повна географія його місць проживання. Побував і в Маньчжурії, де влітку 1945 року гриміла війна з Японією. Післявоєнні події у Західній Україні мали вирішальне значення для становлення і утвердження його політичних поглядів. Таких людей тоді не щадили.

Двадцять сім років неволі, з яких двадцять – тюремні психлікарні. Найтяжча кара (20 років) за сатиричний роман. Творив усе своє свідоме життя. В його доробку – кіносценарії, п’єси, романи, повісті, новели, оповідання, поезії (окремі покладені на музику), спогади про пережите. Кращі вірші увійшли в опубліковану в роки незалежності книгу «Слухай, моя Україно».

Побачили світ книги прози:роман «Надзвичайні пригоди трьох обормотів у Країні Чудес», роман-поема «Зойк і лють», драма «Під дамокловим мечем», збірка пісень «Трохи музики» та багато інших. Помер В. Рафальський 1997 р. Похований в с.Конюхові.

Фото Наталії КАРПЕНКОВОЇ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: